Vnitřní vztahy úvod - Ztracené mužství a uspané ženství

Hledáte své místo v životě? Není vám jasné, jakou máte roli? Nemáte život ani jeho směřování ve svých rukách? Jste nespokojeni se stavem svého mužství, či ženství? Není vám jasné, jak se ve své situaci orientovat? Tento text by vám mohl ukázat příčiny a souvislosti. Věříme, že: „Pokud ve vás uzrálo rozhodnutí pro změnu, je třeba nejprve situaci pojmenovat.“ Udělat si v tom jasno. Přinášíme vám náš pohled na mužství i ženství, a na jeho 4 základní typy.

Vnitřní vztahy 1 - Nadvláda vnitřního muže

Představujeme ti první dynamiku vnitřního trojúhelníku, tedy projev chování typu „Siláka bez slitování“ a „Neústupné rivalky“. Je to stav, kdy v muži i v ženě vládne jejich vnitřní mužská část – postava vnitřní muž. Pro takový projev mužství jsou charakteristické rigidní postoje a zásadní hodnota či spíše konstanta zní: Podávat výkon a uspět. Ženství představované neústupnou rivalkou mívá zase za svoje motto "Výsledek je víc než já, na mně nezáleží.“ Má velkou potřebu vytvářet iluze – o své síle, rozhodnosti, jasném názoru na téměř vše.

Vnitřní vztahy 2 - Nadvláda vnitřní ženy

Představujeme druhou dynamiku vnitřního trojúhelníku, tedy projev chování typu „Muže chameleona“, který zapomněl svou původní barvu. Jeho velmi oblíbený postoj ke světu je „přizpůsobování je moje norma“. A „Ženy oběti“, která v sebeobětování našla poslání a smysl svého bytí. Je to stav, kdy v muži i ženě vládne jejich vnitřní ženská část – „postava“ vnitřní žena.

Vnitřní vztahy 3 - Nadvláda vnitřního dítěte

Zde je předposlední dynamika vnitřního trojúhelníku, kdy náš život ovládá postava vnitřního dítěte. Je to tedy projev chování typu „Muže-velkého dítěte“, který nedospěl a líbí se mu to. Jeho oblíbený postoj ke světu je „na zodpovědnost mám ještě čas“. A u ženy jde o chování „Ženy s hlavou v oblacích“, která utíká do jiných světů, aby se vyhnula hlavně tomu uvnitř sebe. "Zůstat dívenkou je příjemné."

Vnitřní vztahy 4 - Nikdo nevládne

Toto je čtvrtá a poslední dynamika vnitřního trojúhelníku. Stav, kdy nevládne nikdo. Nevládne žádná vnitřní postava. Může vládnout kdokoliv. Při problému, krizi či těžkostech se zkrátka někdo ujme vedení. A platí pravidlo „silnější bere“. Kdo to bude, záleží pouze na aktuální situaci. U mužů se tato dynamika projevuje chováním typu „muže, který nad svým životem ztratil vládu...“. Takový muž někde hluboko nevěří v sebe ani v život. Nenachází důvod žít v přítomnosti. A „ženy, která to vzdala“, nenašla důvod pro zapojení do života. Doposud ji život více zraňoval, než naplňoval.

Příběh z praxe

Pavel s Karolínou přišli po 18 letech vztahu, mají 2 děti a ve vztahu opakují stále stejné konfliktní situace, které nikam nevedou. Po dotazu, co je ve vztahu nejlepší, Pavel uvedl, že je s Karolínou vlastně pořád rád, a Karolína řekla, že ji baví, když Pavel pro ně organizuje různé akce a výlety. Akorát už na to dobré léty dost zapomněli. Opakování stále stejných problémů přineslo do vztahu uzavírání se do sebe - "ona mlčí nebo vysírá, a on jde za kamarády", problémy v sexu - "on radši usne (než by zažil další odmítnutí) a ona je frustrovaná emoční nenaplněností" a snaha být nekonfliktní - "aby z toho zase nebyl problém". To vše vedlo k vyčerpání a pocitu Karolíny, že už neví, jak dál. Neví, jestli chce ve vztahu pokračovat. Pavel situaci řešil úniky do práce a k alkoholu. Přiznal, že vztah už není ono.
Po 5 sezeních došlo k uklidnění situace. Pavel objevil svůj mechanismus přehnaného opečovávání své ženy. Nahlédl na to, že zapomněl sám na sebe a své potřeby. Uznání hledal u manželky a tím ji zatěžoval. Karolína uviděla svůj návyk sklouzávat do role oběti, která v sobě nese zacyklenost v emocích. Dále svůj kontrolní mechanismus, který se ve vztahu více soustředí na to, co se nedaří. Oba objevili a naučili se používat jiné, užitečnější možnosti chování a přístupů. To jim vrátilo větší svobodu i radost do vztahu. V terapii pokračují. Zvyšuje jejich odolnost pro chvíle, kdy to ve vztahu drhne...